Szymon Grüner

Osobisty dziennik spisany w Nysie.

Kontrola stanu uzębienia pacjenta

2018-12-14 zdrowie i sport

gabinet dentystyczny

Jesteśmy zaopatrzeni przez naturę w instrument omijania przejść niemiłych, co miało bezgranicznie przełomowe uzasadnienie dla każdego człowieka przez millenia. Także dziś, mimo tego że tak zdecydowanie posunęliśmy się w rozwoju, jest to nadzwyczaj ważny odruch. Lecz nie w każdym wypadku się on musi wypróbowywać. Uczęszczanie do dentysty potencjalnie dla żadnego człowieka nie jest szczególnie przyjemnym zaznaniem. Usiłujemy raczej odepchnąć ten termin jak najdalej się da w czasie. Choćby myśl o zwyczajnej wizycie kontrolnej wzniecić może atak paniki albowiem może to się łączyć z powinnością zastosowania zabiegu. Pragmatyka dowodzi wszakże, iż im później udamy do dentysty tym gorsze skutki dla naszych zębów.

Formalnie cokolwiek zależy od stomatologa, ale który z dentystów pragnąłby aby rozciągała się za nim fama człowieka u jakiego pacjenci umierają z lęku? Przeto przeważającą część dentystów stara się o to aby pacjent na wizycie kontrolnej w ich gabinetach stomatologicznych czuł się odprężony i nie cierpiał lęku. Wizyta kontrolna - http://kasperczyk.trzyciaz.pl/posts/kontrolne-wizyty-w-gabinecie-stomatologicznym, jak sama nazwa sugeruje, polega przede wszystkim na sprawdzeniu kondycji uzębienia pacjenta. Dentysta zerka do zębów by sprawdzić czy nie rozwija się na nich próchnica, czy nałożone plomby dokładnie się trzymają, czy nie ma innych niedyspozycji w obszarze jamy ustnej (np. dotyczących dziąseł). Nieraz na takiej wizycie wykazuje się iż rozpoczynają się problemy z zębem i dentysta sugeruje podjęcie leczenia od razu.

O ile przypadłość w zębie nie jest olbrzymia, wyłom jest ograniczony i nie trzeba podawać znieczulenia to akceptowalne jest podjęcie błyskawicznego kurowania. Odwrotnie sprawa się ma jeśli pacjent przyszedł na kontrolę zbytnio późno. Wtenczas pojedyncza wizyta może nie być wystarczająca. Na pewno nie starczy do przeprowadzenia leczenia kanałowego lub do nałożenia implantu (przeczytaj więcej) albowiem to stosunkowo powikłane zabiegi i pełny cykl leczenia musi się wykonywać w interwałach czasu.

Potrzebujemy wiedzieć, że nawet jeżeli szorujemy zęby zgodnie z pouczeniami oraz stosujemy specjalistyczne szczoteczki oraz pasty do zębów to jest to ciągle nazbyt mało by zarzucić chodzenie na wizyty kontrolne u dentystów. Rozsądnym działaniem jest skierowanie się do gabinetu dentystycznego przynajmniej raz na pół roku. Jest to nastawienie odpowiedzialne i z wielką dozą prawdopodobieństwa oszczędzi nam wydatków na bardziej drogie leczenie niezadbanych zębów, lecz również zaaprobuje nam przez dłuższy czas napawanie się własnymi zębami.