Szymon Grüner

Osobisty dziennik spisany w Nysie.

Alternatywy mieszkaniowe Polaków

2018-06-21 publicystyka

Każdy wie, że aby funkcjonować normalnie w społeczeństwie trzeba mieć jakiś dach nad głową. W końcu miejsce do mieszkania zaliczane jest do jednej z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. W przypadku jego braku człowiek zepchnięty zostaje na najniższy poziom drabiny w hierarchii społeczeństwa. Powoduje to iż chęć zapewnienia sobie miejsca do mieszkania dominuje wśród aspiracji życiowych ludzi.

typowe polskie kamienice

W kraju w jakim mieszkamy mamy minimum kilka możliwości zapewnienia sobie miejsca do mieszkania. Wśród nich jedną z opcji jest na pewno wynajem lokum mieszkalnego na wolnym rynku. Ale przy naszych polskich realiach zarobkowych taka możliwość jest bardzo kosztowna. Kolejna możliwość to rozmaitych rodzajów spółdzielcze formy posiadania lokum, a więc przede wszystkim lokale mieszkalne ze spółdzielni mieszkaniowych lub mniej popularne Towarzystwa Budownictwa Spółdzielczego. Wszakże do najbardziej preferowanych pod każdym względem opcji należy forma posiadania mieszkania na własność, ale nie dla każdego obywatela jest ona osiągalna ponieważ koszt zakupu nieruchomości z rynku wtórnego jak i pierwotnego przez poprzednie paręnaście lat wzrastał w znacznie większym tempie niż wynagrodzenia Polaków.

Z racji na to iż nabycie lokum stanowi tak znaczący wydatek umowa na jego zakup musi być sporządzana jako akt notarialny, który prawnie gwarantuje poczucie własności. Nierzadko przy operacjach zakupu mieszkań potrzebny jest również współudział rzeczoznawcy majątkowego. Tego rodzaju obwarowanie jest ustanowione przez wiele banków udzielających kredytów mieszkaniowych, które po prostu domagają się jakiegoś zabezpieczenia przed niebezpieczeństwem udzielenia pożyczki jaka nie zostanie spłacona. Taki rzeczoznawca nieruchomości musi wycenić wartość nieruchomości w formie jaka określana jest jako operat szacunkowy, który jest po prostu uznawanym przez bank dokumentem o cechach formalnych odnośnie wartości danej nieruchomości. Po kilku ostatnich krachach finansowych dziś banki o wiele bardziej rygorystycznie podchodzą do akceptacji bieżących wniosków o udzielenie pożyczek na zakup domu czy innego lokum.

Dowiedz się więcej na temat znaczenia procesu wyceny nieruchomości: www.arasam.tgory.pl/posts/znaczenie-procesu-wyceny-nieruchomosci/